Meer Nederlanders beleggen, maar een kwart met ruimte durft de stap nog niet aan

Meer Nederlanders beleggen, maar een kwart met ruimte durft de stap nog niet aan

11 september 2026 Banken.nl
Meer Nederlanders beleggen, maar een kwart met ruimte durft de stap nog niet aan

Het aandeel Nederlandse huishoudens dat belegt is in twee jaar gestegen van 36% naar 44%, vooral doordat jongeren instappen. Tegelijk belegt een kwart van de Nederlanders niet, terwijl ze daar wel de financiële ruimte voor hebben. Dat blijkt uit onderzoek van DUFAS, de branchevereniging van vermogensbeheerders.

De groei zit vooral bij jongeren: onder 18-34-jarigen steeg het aandeel beleggende huishoudens van 47% naar 71%. Het cijfer geldt op huishoudniveau – het telt mee zodra de respondent óf een huisgenoot belegt – en ligt daardoor hoger dan de circa 25% individuele beleggers die publieke bronnen noemen. Het veldwerk vond plaats van eind juni tot half juli 2026 onder ruim duizend Nederlanders.

Wie belegt, doet dat vooral voor financiële zekerheid, met de oude dag, extra pensioen en de toekomst van kinderen als meest genoemde doelen. Maar de groei is niet het hele verhaal. Ruim de helft van de huishoudens belegt nog altijd niet, en een flink deel daarvan had het volgens de onderzoekers best gekund.

Een kwart heeft de ruimte, maar belegt niet

De Dutch Fund and Asset Management Association (DUFAS) liet onderzoeksbureau DVJ Insights inzoomen op die groep: Nederlanders tussen 18 en 67 jaar die niet beleggen, maar wel maandelijks geld overhouden of een voldoende financiële buffer hebben. Een kwart van de bevolking voldoet aan die omschrijving. Ze zijn gemiddeld 43,8 jaar, tegen 50,6 voor de gemiddelde Nederlander, vaker hoger opgeleid en 68% woont in een koopwoning.

Potentiële beleggersgroep (PBG)

Bron: DVJ insights, DUFAS

CHART (2 van 4): Potentiële beleggersgroep (PBG) (p7, hele pagina behalve blokje met: “Belegt niet maar heeft wel financiële middelen” 25% van de nationaal representatieve Nederlanders valt in de PBG.t)

Opvallend is hun spaargeld: gemiddeld €57.932, tegenover €33.959 landelijk. Qua profiel lijken ze sterk op de mensen die al beleggen, alleen schatten ze hun eigen financiële kennis lager in. Vier op de vijf hebben nog nooit belegd – vaker zelfs dan niet-beleggers in het algemeen. Toch verwacht één op de drie in de toekomst wel in te stappen; onder mannen en 18-34-jarigen ligt dat aandeel duidelijk hoger.

Angst voor fouten weegt zwaarder dan geldgebrek

Gevraagd waarom ze niet beleggen, noemt de helft van deze groep risico en de behoefte aan zekerheid; een kwart wijst op een gebrek aan kennis. Te weinig geld komt met 17% pas op de derde plaats. Die percentages zijn indicatief – DVJ Insights kwantificeerde de open antwoorden met AI – maar de stellingen bevestigen het beeld: 86% is bang om fouten te maken en 82% voelt beleggen als ‘niet mijn wereld’.

Dat gevoel begint bij de woordkeuze. Sparen roept bij hen veiligheid en zekerheid op, beleggen vooral risico: 45% van hun associaties met beleggen is positief, tegen 63% bij bestaande beleggers. Voor een deel is het simpelweg nooit aan de orde geweest. 55% zegt er nog nooit over te hebben nagedacht en 79% weet niet waar te beginnen.

De waarschuwing die te goed werkt

Elke aanbieder is verplicht de zin af te drukken: ‘Beleggen brengt risico’s met zich mee. U kunt uw inleg verliezen.’ Bij de potentiële beleggers doet die tekst meer dan waarschuwen: 79% zegt erdoor te worden afgeschrikt om te gaan beleggen. Onder bestaande beleggers is dat 50%. Vrouwen laten zich vaker afschrikken (85%) dan mannen (75%), ongeacht hun leeftijd.

Beleggingswaarschuwing & informatie

Bron: DVJ insights, DUFAS

De hoeveelheid informatie doet de rest. Van de potentiële beleggers vindt 78% de productinformatie zo uitgebreid dat de belangrijkste punten er niet meer uitspringen. Iets meer dan de helft kan de benodigde informatie gemakkelijk vinden of begrijpen; bestaande beleggers hebben daar beduidend minder moeite mee.

Naar Zweeds voorbeeld

Wat zou hen wél over de streep trekken? Bovenaan staat een eenvoudige beleggingsrekening met belastingvoordeel: 80% zou dan eerder beginnen. Daarna volgen beleggingen kunnen kiezen met een risico dat bij hen past (79%) en starten met een klein bedrag (78%). Onder alle niet-beleggers liggen die percentages rond de 65%.

Eerder beginnen met beleggen als ik…

Bron: DVJ insights, DUFAS

Voor dat belastingvoordeel bestaat een concreet voorbeeld. Zweden voerde in 2012 het Investeringssparkonto in, een eenvoudige en belastingvriendelijke beleggingsrekening die inmiddels bij bijna de helft van de Zweden ligt. Ruim twee derde van de Nederlanders (69%) vindt dat Nederland zoiets moet invoeren; binnen de groep potentiële beleggers is dat 72%.

“Aanbieders van beleggingsproducten kunnen dit onderzoek aangrijpen om eenvoudiger te communiceren en samen met de overheid nog meer te investeren in de kennis over beleggen bij jongeren en volwassenen”, zegt Jeroen van Wijngaarden (algemeen directeur van DUFAS).

“De overheid kan het gebruiken om de hoeveelheid verplichte informatie en waarschuwingen bij beleggen kritisch tegen het licht te houden. Hier ligt een gezamenlijke opdracht richting Nederlanders die wel iets kunnen doen aan hun financiële zekerheid, maar dat nu nog niet aandurven.”

Meer over DUFAS
Profielpagina
DUFAS is een partner van Banken.nl