Verzekeraars jagen op rendement in onzeker beleggingslandschap

Verzekeraars jagen op rendement in onzeker beleggingslandschap

28 augustus 2026 Banken.nl
Verzekeraars jagen op rendement in onzeker beleggingslandschap

De mondiale verzekeringssector maakt zich bij het doen van investeringen het meest zorgen om geo-economische risico’s, blijkt uit onderzoek van Marsh. Tegen deze achtergrond is beleggingsrendement de belangrijkste investeringsprioriteit voor verzekeraars.

“Onder andere geopolitieke onzekerheid en een verslechtering van de kredietmarkten drukken zwaar op beleggingsbeslissingen en beïnvloeden hoe verzekeraars nadenken over herinvestering, looptijd en liquiditeit”, zegt Eryn Bacewich (US Head of Insurance Solutions bij Marsh-dochter Mercer).

Naast geo-economische risico’s (74%) maken verzekeraars zich veel zorgen over kredietrisico’s (49%), oftewel de mogelijkheid dat organisaties hun financiële verplichtingen niet kunnen nakomen. Op plek drie vinden we renteschommelingen (48%), gevolgd door forse marktdalingen (46%).

 Source: Marsh, Global Insurance Investments Survey, July 2026 

37% maakt zich zorgen over de impact van AI. Dat komt vooral doordat de technologie nog volop in ontwikkeling is, terwijl nog onduidelijk is welke gevolgen AI zal hebben voor bedrijven en verdienmodellen. Die onzekerheid maakt het lastig om te voorspellen welke sectoren en beleggingen van de technologie zullen profiteren en welke erdoor zullen worden geraakt.

Investeringsprioriteiten

Beleggingsrendement (86%) is de komende twee tot drie jaar de belangrijkste investeringsprioriteit. Op plek twee staat kapitaalefficiëntie (62%), oftewel het streven van verzekeraars om een aantrekkelijk rendement te behalen zonder daarvoor veel kapitaal als buffer te moeten aanhouden.

Ook het voldoende spreiden van beleggingen (42%), het beter afstemmen van investeringen op toekomstige verplichtingen (37%) en het verbeteren van liquiditeitsmanagement (25%) is voor verschillende verzekeraars een topprioriteit.

 Source: Marsh, Global Insurance Investments Survey, July 2026 

“De onderzoeksresultaten wijzen erop dat de sector niet alleen op zoek is naar rendement, maar ook probeert inkomsten vast te leggen op een manier die robuust blijft in een volatiele macro-economie en kredietomgeving”, aldus Bacewich. “AI kan hierbij een rol vervullen.”

Vooral grote verzekeraars gebruiken AI

De inzet van AI bij beleggingen hangt sterk samen met de precieze omvang van verzekeraars. Vooral kleinere partijen lopen achter: ongeveer 85% van de organisaties die minder dan $1 miljard beheert, gebruikt AI niet tot nauwelijks. 

Bij de grootste verzekeraars is het beeld precies omgekeerd. Van de partijen met meer dan $100 miljard aan beheerd vermogen gebruikt slechts 15% AI niet tot nauwelijks. Volgens Marsh komt dit doordat grote organisaties vaker over de benodigde infrastructuur en expertise beschikken.

 Source: Marsh, Global Insurance Investments Survey, July 2026 

Verzekeraars die wel AI inzetten, gebruiken de technologie met name voor het analyseren en verwerken van niet-traditionele data. Daarnaast wordt de technologie ingezet voor analyses van portefeuilles en economische ontwikkelingen – denk onder meer aan economische voorspellingen en aan stresstesten.

“Naarmate AI zich verder ontwikkelt en breder wordt toegepast, moeten verzekeraars niet alleen kijken waar de technologie meerwaarde kan bieden, maar ook hoe ze het gebruik ervan verantwoord kunnen organiseren, met duidelijke regels, toezicht en verantwoordelijkheden”, aldus Amit Popat (Global Head of Financial Intermediaries bij Mercer).