Achmea Investment Management en ILX Management gaan samenwerken aan een nieuwe beleggingsoplossing voor Nederlandse pensioenfondsen. De strategie moet institutionele beleggers toegang geven tot leningen van multilaterale ontwikkelingsbanken en instellingen voor ontwikkelingsfinanciering in opkomende markten.
Het grootste deel van de beoogde portefeuille bestaat uit leningen met een expliciete impactdoelstelling. Achmea IM en ILX willen daarmee investeren in bedrijven en projecten die bijdragen aan duurzame economische ontwikkeling in opkomende markten. De maatschappelijke effecten van de investeringen moeten aantoonbaar en meetbaar zijn.
Met de samenwerking spelen de twee partijen in op de groeiende belangstelling van institutionele beleggers voor strategieën die financieel rendement combineren met maatschappelijke impact.
Binnen de samenwerking brengt Achmea IM zijn ervaring met impactbeleggen in. De vermogensbeheerder heeft naar eigen zeggen ongeveer €16 miljard aan impactinvesteringen en beschikt over een gespecialiseerd team van tien professionals. Dat team houdt zich onder meer bezig met de ontwikkeling, het beheer en de monitoring van impactportefeuilles.
Voor het beoordelen van investeringen gebruikt Achmea IM een eigen impactraamwerk. Daarbij zet de vermogensbeheerder onder meer due diligence en rapportages in om de maatschappelijke bijdrage van beleggingen inzichtelijk te maken. De thema’s waarop Achmea IM zich richt, zijn onder meer klimaatverandering, biodiversiteit, gezondheid en kansengelijkheid.
ILX is dan weer gespecialiseerd in private debt in opkomende markten. De organisatie beheert momenteel een portefeuille van meer dan €1,5 miljard voor Nederlandse en Deense pensioenfondsen.
De samenwerking moet voortbouwen op het netwerk dat ILX heeft opgebouwd bij multilaterale ontwikkelingsbanken en lokale instellingen voor ontwikkelingsfinanciering. Deze partijen richten zich op het stimuleren van ondernemerschap en duurzame en inclusieve economische groei. Via die netwerken krijgt ILX toegang tot financieringsmogelijkheden voor bedrijven en projecten in opkomende markten.
Publiek en privaat kapitaal verbinden
Volgens Maureen Schlejen (directievoorzitter van Achmea IM) neemt de vraag toe naar beleggingen die financieel en maatschappelijk rendement combineren. Zij ziet in ILX een partner met kennis van en toegang tot investeringsmogelijkheden in opkomende markten.
“Samen werken we aan een oplossing die pensioenfondsen en andere institutionele beleggers helpt hun financiële én maatschappelijke doelstellingen te realiseren.”
Ook ILX-topman Manfred Schepers benadrukt dat de bestaande strategie hierdoor voor een bredere groep institutionele beleggers beschikbaar kan komen.
“Door publiek en privaat kapitaal effectiever met elkaar te verbinden, dragen we bij aan duurzame ontwikkeling in opkomende markten en creëren we aantrekkelijke investeringskansen voor langetermijnbeleggers.”