Faalangst onder gebruikers vertraagt AI-adoptie in de financiële sector

Faalangst onder gebruikers vertraagt AI-adoptie in de financiële sector

26 augustus 2025 Banken.nl
Faalangst onder gebruikers vertraagt AI-adoptie in de financiële sector

In de financiële sector wordt het AI-adoptieproces geremd doordat gebruikers bang zijn om fouten te maken. Dat blijkt uit onderzoek van Conclusion.

Het is al een tijdje bekend dat AI allerlei voordelen met zich meebrengt, zoals tijdwinst, kostenbesparingen en betere besluitvorming. Desondanks stelt de financiële wereld zich nog een beetje terughoudend op ten aanzien van de technologie.

Dit hangt samen met het complexe speelveld waarin financiële dienstverleners opereren. Ze werken onder meer met gevoelige klantgegevens die niet in de verkeerde handen mogen vallen. Ook moeten ze voldoen aan strenge wetten en regels, die bovendien geregeld veranderen.

Door deze combinatie van factoren kan een misstap snel leiden tot forse boetes en enorme reputatieschade. En precies dat maakt het AI-adoptieproces voor de financiële wereld zo ingewikkeld: bij het omarmen van vrijwel iedere nieuwe technologie worden nou eenmaal fouten gemaakt.

Faalangst onder gebruikers vertraagt AI-adoptie in de financiële sector

Deze dynamiek komt ook naar voren in het onderzoek van Conclusion: de overgrote meerderheid van de financiële professionals (88%) gebruikt weliswaar AI, maar tegelijk blijven velen waakzaam. Zo weegt bij ruim de helft (53%) de angst om fouten te maken bij het gebruik van AI-toepassingen zwaarder dan de angst om de AI-boot te missen.

Finance-professionals vrezen er onder andere voor dat ze de output van AI-systemen verkeerd interpreteren, fouten maken in hun risicoberekeningen of per ongeluk privacyregels overtreden doordat ze op een incorrecte manier gebruikmaken van data.

11% van de finance-professionals doet vanwege de angst voor het maken van fouten zelfs helemaal geen beroep op AI-toepassingen. Niet nodig, vindt Adil Bohoudi, managing director van Conclusion AI 360.

“Zolang bedrijven AI maar stap voor stap én verantwoord integreren, zijn de risico’s beperkt”, geeft hij aan. “Zorg hierbij voor duidelijke kaders, transparantie en grip op data en processen. Dan leg je een basis voor veilig AI-gebruik.”

Faalangst onder gebruikers vertraagt AI-adoptie in de financiële sector

Ondanks dat de financiële wereld de kat enigszins uit de boom kijkt op het gebied van AI, is er ook optimisme over de technologie. Zo ziet 81% van de finance-professionals AI eerder als kans dan bedreiging.

Een kleinere meerderheid (52%) onderschrijft het idee dat de voordelen van AI-toepassingen opwegen tegen de risico’s die deze met zich meebrengen. “Slechts 14% ziet het gebruik van AI als het nemen van onnodige risico’s”, aldus de onderzoekers.

Bij het optimisme moet wel een kanttekening worden geplaatst. De meerderheid van de organisaties (54%) is namelijk niet voornemens om binnen afzienbare tijd zijn kernprocessen uit te rusten met AI; daarvoor is het vertrouwen in de technologie nog te beperkt.

Voor zijn studie ondervroeg Conclusion ruim 350 professionals uit de financiële wereld.