Een seminar op 4 juni 2026 over de versterking van de poortwachtersrol in accountancy, met inzichten uit wetenschap, praktijk en toezicht op risico’s.
Witwassen en financiële criminaliteit vormen een groeiende bedreiging voor de integriteit van ons financiële stelsel, waarbij accountants een cruciale poortwachtersrol vervullen. Dit seminar biedt een multidisciplinair perspectief op de vraag hoe en waarom accountants hun verantwoordelijkheid moeten nemen. Het combineert juridische, ethische en educatieve invalshoeken en stimuleert de dialoog tussen wetenschap, praktijk en toezicht.
In een tijd waarin financiële criminaliteit toeneemt, is de rol van accountants, compliance‑professionals en toezichthouders belangrijker dan ooit. Daarom brengen we tijdens dit seminar deze werelden samen rond de vraag hoe en waarom accountants hun poortwachtersfunctie verder moeten versterken.
Het seminar richt zich op professionals uit accountancy, compliance, juridische dienstverlening, wetenschap en toezicht.
Dit programma sluit tevens aan bij het bredere initiatief van de VU-opleidingen Financial Economic Crime Risk-Expert, de Executive Master of Compliance & Integrity Management en de VU-Accountantsopleiding om permanente educatie voor RA's en andere financiële professionals verder uit te breiden. Deze opleidingen bieden verdieping in het herkennen en beheersen van risico’s op financiële criminaliteit en ondersteunen professionals in het versterken van hun poortwachtersrol.
Verschillende sprekers belichten de juridische, educatieve en ethische dimensies van de poortwachtersfunctie, waaronder:
- Tom Loonen – juridisch kader en maatschappelijke verantwoordelijkheid
- Marcel Pheijffer – de maatschappelijke rol van de accountant
- Arnout van Kempen – handen en voeten geven aan de compliance functie bij middelgrote en kleinere accountantskantoren
- Ewout Irrgang – lessons learned uit het recente rapport ‘Gevolgen groot, opbrengsten onbekend - Onderzoek naar de anti-witwasaanpak in de bankensector’ van de Algemene Rekenkamer
Tijdens dit seminar vindt de presentatie plaats van het nieuwe boek 'De accountant als poortwachter' dat ter voorbereiding op dit seminar is samengesteld. Het eerste exemplaar hiervan zal overhandigd worden aan Bianca de Jong-Muhren, voorzitter van de NBA.
De deelnamekosten voor dit seminar bedragen slechts € 95, dit is inclusief een exemplaar van het boek. Dit seminar is een uitstekende invulling van de permanente educatie 2026 voor accountants!
Event informatie
Organisatie: VU Amsterdam
Datum: 04 juni 2026Inschrijven voor: 04 juni 2026
Type event: Seminar
Doelgroep: Open
Locatie: Amsterdam
Inschrijven