Kamermeerderheid in zicht voor versoepeling bonusplafond

16 januari 2026 Banken.nl 2 min. leestijd

De Nederlandse financiële sector kampt met een bonusregime dat strenger is dan in de rest van Europa. Om het vestigingsklimaat voor IT-talent en data-experts te verbeteren, stellen VVD, CDA en D66 nu voor het bonusplafond van 20% alleen nog te laten gelden voor een selecte groep. Hiermee ontstaat er voor banken en fintechs meer ruimte om schaars personeel aan te trekken.

Het voorstel beoogt de strikte bonusregels voor de meeste medewerkers te schrappen. Alleen bestuurders en handelaren die het risicoprofiel van een onderneming wezenlijk beïnvloeden, blijven onder het plafond vallen. De indieners stellen dat dit de financiële stabiliteit niet in gevaar brengt, maar wel de broodnodige ruimte creëert voor innovatie en concurrentiekracht.

Een Kamermeerderheid lijkt inmiddels verzekerd, nu JA21 en BBB hebben aangegeven het plan te steunen. De partijen benadrukken dat het essentieel is voor de sector om te kunnen concurreren met buitenlandse techbedrijven. Het wetsvoorstel wordt aanstaande woensdag in de Tweede Kamer besproken en kan, bij groen licht, rekenen op een snelle uitvoering.

Fintechs pleiten voor gelijk speelveld

Binnen de fintechsector wordt al langer aangedrongen op deze koerswijziging. Adriaan Mol (oprichter van het Amsterdamse Mollie) uitte onlangs nog zijn frustratie over de huidige regels. Bedrijven met een bankvergunning staan volgens hem op achterstand bij het werven van programmeurs, omdat zij bij reguliere techbedrijven of in het buitenland veel hogere variabele beloningen kunnen ontvangen.

VVD-Kamerlid Wendy van Eijk stelt dat het voorstel fintechbedrijven de mogelijkheid geeft om talenten te belonen en te behouden in Nederland. Ook het CDA ziet de noodzaak om te kunnen blijven innoveren. Door het plafond voor specialisten te schrappen, hoopt de politiek dat Nederland een aantrekkelijke hub blijft voor technologische vernieuwing in de financiële wereld.

Kritiek op ‘kortetermijngeheugen’

Vakbond FNV reageert echter fel op de plannen en spreekt van een ongewenste verruiming. Volgens FNV-bestuurder Fred Polhout getuigt het voorstel van een opvallend kortetermijngeheugen. De bond vreest dat de perverse prikkels die een rol speelden bij de kredietcrisis van 2008 hiermee terugkeren, wat de stabiliteit van de sector zou kunnen ondermijnen.

De FNV roept de Kamer op om de lessen van de financiële crisis niet te vergeten. Het koppelen van hoge beloningen aan kortetermijnresultaten zou volgens hen opnieuw kunnen leiden tot een ongezonde graaicultuur.

“De bankensector boekt uitstekende winsten en er is geen enkel bewijs dat het huidige plafond de stabiliteit of concurrentiepositie van Nederlandse banken schaadt”, stelt Polhout. “Tegelijkertijd is het ongepast dat er gesproken wordt over het verruimen van bonussen, terwijl bij sommige banken veel banen op de tocht staan.”